Here you'll find ideas and resources for building financial literacy in teens, including a printable consumer math curriculum, a big bundle of consumer math activities and a financial literacy word wall.
![]() |
Scaffolded Consumer Math Curriculum |
This comprehensive Scaffolded Consumer Math Curriculum includes a printable student book, student notebook sheets for building an interactive notebook, a teacher's book, PowerPoint notes, editable quizzes, warm-ups and answer keys. It currently includes 17 units and is still growing.
Curriculum topics include: wants vs. needs, checks and registers, wages and salary, bank accounts, budgeting, credit cards, credit score, discounts and coupons, sales tax and tip, percent change, unit prices, income taxes, car loans, mortgages, student loans, investing, car insurance, and health insurance.
![]() |
Financial Literacy Word Wall |
This financial literacy word wall includes visuals of all the vocabulary your students will learn in their consumer math class. Some teachers display all of the pieces at once, while other teachers choose to display current topics and swap them out throughout the year. The word wall comes in printable color, printable black and white, and no-prep digital in Google Slides all in the same file.
![]() |
Consumer Math Activities Bundle |
This big consumer math activities bundle includes lots of printable and digital consumer math activities, for calculating tips to filing taxes, and everything in between. Use code SAVE25 to save $25 when purchasing the curriculum and activities bundle together.
![]() |
Fun financial literacy activity ideas |
Fun activities for teaching teens financial literacy - This packed post includes links to activities for building financial literacy in a consumer math class.
![]() |
How to file a 1040 income tax return |
Teaching teens how to file a 1040 tax return - This post includes a link to a free sheet that walks teens through the 1040, and a set of tax task cards that are updated every year.
![]() |
Unit price task cards |
There is a free set of unit price task cards in my blog's free math resource library.